PRVA WALDORFSKA ŠKOLA

U poratnoj i gladnoj Njemačkoj, 23.  travnja 1919., šef tvornice "Waldorf-Astoria" svojim djelatnicima dovodi socijalnoga filozofa koji će im pričati o mnogim za život vrijednim temama. Budući da predavač dolazi iz bogate i site Švicarske, publika je bila prilično rezervirana sve dok predavač nije počeo pričati o odgoju. Predavač se zvao Rudolf Steiner, a govorio je o tisućama mladih koji u dobi najizraženijih duhovnih i duševnih snaga, umjesto njegovani i usmjereni, bivaju sputani jer podliježu gospodarskoj prisili.

Steiner je iznio ideju koja još nije postojala, a svakako je bila zahtjev vremena: dvanaestogodišnja škola za svakog čovjeka, bez obzira na podrijetlo i socijalni sloj kojemu pripada. Tada je Steiner osvojio simpatije publike i taj se trenutak može smatrati začetkom waldorfske škole. Ovaj obrazovni model radosno je prihvaćen jer se nije oslanjao na konfesionističke interese ili socijalne ambicije (što se inače veže za pojam privatne škole).  Prvi polaznici nove škole bila su djeca djelatnika tvornice "Waldorf-Astoria".

"Za ovakvu školu postoji samo jedan jedini cilj: da čovjek postane čovjekom. Jedan od ciljeva jest i reforma učiteljskog školovanja. Na učiteljskim ispitima, učitelje se provjeravca jesu li upamtili znanja raznih priručnika što je sasvim pogrešno. Od presudne je važnosti je li čovjek koji se bavi odgojem i obrazovanjem mladih sposoban uspostaviti živi odnos s onima koje odgaja i može li čitavim svojim mentalitetom uroniti u dušu i biće mladog čovjeka u nastajanju."

Rudolf Steiner

WALDORFSKA ŠKOLA U RIJECI

Osnovna waldorfska škola u Rijeci je osmogodišnja osnovna škola koja radi po Nastavnom planu i programu waldorfske škole, a koji je odobrilo Ministarstvo prosvjete i športa Republike Hrvatske.

Školu je 2000. godine osnovala udruga građana "Društvo prijatelja waldorfske pedagogije". Škola je s radom počela u rujnu 2000. upisavši 1. 2. razred.

« Lipanj 2018 »

Freunde der Erziehun...